Po příletu do Kanady budete určitě prozkoumávat okolí vašeho bydliště. Kromě přírody a městských památek, se budete také poohlížet po tom, kde najít oblečení, které nestojí majlant, kde nabrat benzín do auta a kde sehnat dobré suroviny. V Kanadě mají několik obchodních řetězců, restaurací a benzínek stejně tak, jako u nás. Pojďte se společně s námi podívat na to, jaké řetězce v Kanadě frčí a co nabízejí.
Supermarkety
V místních supermarketech zakoupíte jak jídlo, tak domácí potřeby a mnohdy i elektroniku, oblečení a obuv. Rozhodně však nenarazíte na alkohol. Ten se v Kanadě prodává ve speciálních obchodech, které se mnohdy nachází v blízkosti supermarketů či zcela úplně zvlášť. Alkohol najdete v obchodech s názvem „Liquor Store“.
- Wallmart a Real Canadian Superstore – obchody se surovinami, ale také dalšími potřebami pro domácnost, elektroniku a oblečení. Tyto dva obchodní řetězce můžete přirovnat k našemu českému Tescu či Globusu.
- Safeway a Coop – tyto obchodní řetězce jsou dražší než předešlé dva. Najdete v nich zejména suroviny, mnohdy kvalitní a s častými slevami. V Coopu můžete dokonce i natankovat.
- Costco – velkoobchod, který vám připomene naše Makro.
Obchody s oblečením
Značkové oblečení je rozhodně levnější než v Čechách. I v tzv. sekáčích, lze zakoupit kvalitní a neponičení značkové oblečení jako například Guess, Gap, Nike, Prada atd. Zejména pro dámy je obtížnější sehnat spodní prádlo v běžných obchodech na což jsme z Čech zcela zvyklí. Spodní prádlo se většinou nachází ve speciálních obchodech jim vyhrazení, obecně lze také říci, že je dražší než v ČR.
- Winners – ve Winners naleznete oblečení, obuv, kosmetiku a doplňky. Většinou se jedná o značkové oblečení, které se mění v závislosti na roční sezóně.
- Value Village – ideální volba pro Čechy, kteří se rozhodnout do Kanady odcestovat na pár měsíců a nechtějí s sebou vláčet plné kufry oblečení. Jedná se o „oblečení a další věci z druhé ruky“, které se prodává ve výborném stavu za nízké ceny. Najdete v něm přehledně uspořádané oblečení, obuv, knihy, doplňky a věci do domácnosti pro ženy a muže. Oblečení a obuv naleznete seřazenou podle velikostí a vzhledu. Value Village najdete v každém větším kanadském městě a to hned několikrát.
Restaurace a kavárny
Na McDonalds a Starbucks v Kanadě narazíte stejně tak, jako u nás. Na jaké další řetězce tu narazíte?
- Tim Hortons – typická kávová kanadská zastávka je v Tim Hortons. Různé druhy kávy, včetně „Double Double“ si vychutnejte s tradičními koblížky TimBits.
- Wendy`s a A&W – fastfoody, které fungují stejně tak, jako McDonald. Mimochodem na ten tu narazíte taky v hojném množství.
- Denny`s – jestli si chcete dát pořádnou americkou snídani, doporučujeme Denny`s! Pochutnejte si na slané či sladké snídani s rozlévanou kávou či milkshakem tak, jak to vidíte v amerických filmech.
- Boston Pizza a Domino`s – tyto řetězce pravděpodobně znáte i z jiných zemí. Několik druhů pizz různých velikostí si můžete objednat až do domu, nebo si můžete posedět v některé z restaurací.
Benzinové pumpy
Většina benzinových pump v Kanadě je samoobslužná. Přijedete, přiložíte kartu na terminál, který se nachází přímo u čerpání benzinu, vyberete částku, kterou chcete za benzin utratit, vyberete si, jaký typ benzinu chcete a pak už jen čekáte na naplnění. V Kanadě jezdí většina aut na benzin, Diesel se nevyužívá tolik, jako u nás v ČR.
Banky
Různé druhy bank nabízejí různé služby, stejně tak, jak tomu je v Čechách. Pokud sháníte novou banku, vydejte se přímo do poboček a vyslechněte si aktuální nabídky jednotlivých bank. Lišit se budou v poplatcích a výběrech z bankomatů.
- RBC – Royal Bank of Canada
- BMO – Bank of Montréal
- TD – Toronto-Dominion Bank
- CIBC – Canadian Imperial Bank of Commerce
Máte tipy na další obchody, na které v Kanadě běžně narážíte? Sdílejte je s námi!