Vánoce se blíží a ne každý Ježíšek ví, co může mít takový cestovatel na srdci. Připravili jsme stránku pro všechny Ježíšky, kteří hledají dárky pro cestovatele. Zavzpomínali jsme, jaké to bylo, když jsme my odjížděli do Kanady a zároveň jsme odkryli cestovatelské vychytávky, které dodnes používáme. Ať už pojede váš obdarovaný do Kanady cestovat za poznáním a turistikou anebo organizuje svůj dlouhodobější pobyt spojený se studiem nebo prací v Kanadě, tohle vybavení a cestovatelské doporučení se mu bude určitě hodit.
Nejlepší dárky pro cestovatele začínají vybavením…
Okey, Ježíšci, takže co takový pořádný cestovatel potřebuje? Základem je nůž, doporučujeme švýcarák (my používáme základní se 13 funkcemi jako tady). V Kanadě ho určitě cestovatelé využijí. Třeba na krájení chleba, ale i na jiné negurmánské záležitosti. Jen pozor, takový nůž neprojde letištní kontrolou, takže ho cestovatel musí dát do odbaveného zavazadla (nikoli do příručního zavazadla, pozor na nízkonákladové spoje především z Prahy do jiných evropských destinací). To kdybyste chtěli dělat chytrého Ježucha u rozbalování pod vánočním stromkem.
Dobře, nůž máme, co dál? Adaptér! Jasně, že je potřeba v Kanadě adaptér, jinak si elektroniku těžko nabijeme. Pokud plánujete dárek pro cestovatele s většími ambicemi než jen kanadskými, pak bude lepší speciální adaptér pro vícero zemí.
Váš budoucí obdarovaný cestovatel nemusí zrovna plánovat spát venku někde v outdooru, ale přesto zaručeně využije čelovku. Čelovka je mnohem lepší než jen nějaká svítící baterka. Jednou z nejprodávanějších je tato Black Diamond, která je voděodolná. To kdyby se někdo chtěl koupat v jezeře Moraine Lake a pak si dát snídani u východu slunce. Tohle ale myslíme vážně, přečtěte si článek od Janči, jak jsme si dali snídani u Moraine Lake. Pokud si budete chtít i zaplavat s čelovkou, doporučujeme jiný spacák než jsme měli tenkrát my. Dobré jsou tyto spacáky.
Hlavně ne ponožky!
Oblečení se hodí, ale ne obyčejné ponožky. Když už, tak speciální ponožky Asolo. No, přiznejme si, kdo z nás má antibakteriální ponožky, které jsou z merino vlny a výrobce nezapomněl přidat pár iontů stříbra. Prý aby snížil riziko plísňových onemocnění a my jsme tak mohli nosit tyhle ponožky i 3 dny v kuse. To je dárek pro kluky! Nesnášíme totiž praní. Cože, vy chcete obdarovat cestovatele, který si bude sám prát? No dobře, koncentrát na praní prádla a dokonce i mytí nádobí (my používáme Sea to Summit Wilderness Wash) je váš nový super dárek!
Jo a pokud se vaši dobrodruzi budou v Kanadě pohybovat i v zimě, neměla by chybět ani hřejivější verze ponožek Asolo. Nebojte, merino i stříbro je v nich taky.
P.S. k ponožkám: Holkám sluší podkolenky. Hlavně barevné!
Ježíšku, co dělá cestovatel? Vrství přece!
Když mluví cestovatelé mezi sebou o oblečení, vždycky dojde řeč na vrstvení. Takže pro vás Ježíšky to znamená, že můžete koupit téměř cokoli a nikdy se nespletete – tílka, trička s krátkým rukávem, trička s dlouhým rukávem, mikiny, vesty, bundy.
Nápověda pro Ježíšky, kteří necestují a nesportují: Předpona termo značí, že se cestovatelům, kteří se chystají do studenějších krajin, dárek bude líbit ještě víc než dárek, který předponu termo neobsahuje.
Určitě tedy mrkni do sekce termoprádlo – ať už vybíráš dárek pro holky nebo kluky s cestovatelským a outdoorovým duchem. Funkčním termoprádlem zažehneš první vrstvu, která má sloužit k odvádu potu a má tedy také mít funkci rychlého usychání, zkrátka udržet tělo pěkně v suchu a teple. Některé materiály jako merino třeba dokonce i v létě chladí a v zimě hřejí. A pak už to jede na první vrstvu se hodí něco izolačního, co pomůže udržet tělo v teple a následně pak vrstva, co nepromokne a neprofoukne. To je jen takový základ, ale určitě se neboj tématiku vrstvení nastudovat o něco více, je to zajímavé téma a hodí se nejen pro roli Ježíška.
Jasně, že můžete pořídit i čepice a rukavice. Ale předem upozorňujeme, že to není ideální dárek pro cestovatele mířící do Kanady. Až přijedou zpátky, pravděpodobně ty vaše rukavice a čepici nechají v Kanadě a přivezou si domu kanadské. Jedná se o nejkupovanější suvenýr – čepice nebo rukavice s červeným kanadským javorovým listem. Kdo by přece odolal?
Cestovat se nemůže? Chce to Kanadu na vlastní triko…
A pokud máte doma cestovatele, který taky rád dělá nějakou tu parádu a k tomu by chtěl zažít Kanadu na vlastní triko, můžete mu to vše dopřát třeba i v době virové díky minimalistickému tričku Kanada na vlastní triko v našem eshopu.
Ručník, který prý nesmrdí. To není pravda, ale i tak je to nejlepší ručník na světě!
Ale Kanada není jen o zimě! Ručníkem potěšíte nejen plážové cestovatele, ale vlastně všechny milovníky sprch, horkých van, termálních lázní a vůbec koupelnového pohodlí. Tenhle ručník je totiž rychleschnoucí (tady najdete Sea to Summit ručník), velmi příjemný na pokožku a nasákne strašně hodně vody. Podle výrobce prý nezapáchá, ale musíme přiznat, že naše zkušenosti tvrdí, že po delší používání už zapáchá. Co se dá dělat, občas se musí vyprat!
Bojíte se, že vám odjedou?
Tak je vybavte, aby se jim tam nic nestalo! Pokud cestovatelé jedou cestovat a ubytování řeší přes hostely, pak je skvělým dárkem zámek (tento zámek Mcnett je velmi oblíbený). Cestovní ledvinka (my jí říkáme bezpečnostní) je placatá kapsička, kde má cestovatel pas a peníze. Když jde do tuhého, nosí se pod kalhotami (nikoli jen pod tričkem). Pořídit můžete také cestovní peněženku, existují speciální edice pro cestovatele.
Jasně, lékárničku! Ale nepřehánějte to, malý pytlík s pár základními léky a náplastmi a malá kapesní lékárnička k tomu. Máme být upřímní? Tenhle dárek moc neuspěje, ale hodit se může a je lepší být připraven. Mnohem lepší ale jsou uzavírací nepromokavé pytlíky a vaky, které my osobně používáme na cestovní pas, peníze, mobil i elektroniku. Zkrátka na věci, ke kterým nechceme pustit vlhkost ani omylem.
Chcete fakt vychytávku? Pak jim pořiďte potítko se skrytou kapsou (já používám PacSafe, pořídil jsem v e-shopu Pod7kilo.cz, ale už ho zde bohužel neprodávají, e-shop je to ale skvělý a určitě tam objevíte nějaké jiné poklady). Ještě se může hodit také pásek se skrytou kapsou, ten má Martin také moc rád. A u rozbalování dárků můžete být zase chytří, poraďte jim, že si do kapsy mohou schovat peníze nebo klíče, když jdou běhat nebo cestují skrze ne úplně bezpečné oblasti a nemusí se bát, že je po cestě ztratí. Součástí je také malý uzavírací pytlík, cestovatel se tak může jít koupat ve Vancouveru a nemusí se strachovat, že nechal cokoli cenného na pláži (ano, ve Vancouveru jsou skvělé písečné pláže!).
Hlavní není, co máš, ale co umíš…
Není hlavní, co máme, ale co umíme! Je to tak? Vybavení bylo dost, možná máte strach, jak se v zahraničí váš cestovatel domluví. Co si takhle zlepšit angličtinu před samotným odjezdem do Kanady? Dobře poslouží online jazykové kurzy pro začátečníky i pokročilé.
Zlepšit se anglicky můžete i nenásilně. A to třeba s Lonely Planet. Vzpomínáme když jsme my dostali Lonely Planet k Vánocům před odletem do Kanady. Anglický průvodce je skvělý v tom, že cestovatele donutí číst anglicky. To dává smysl, že? Ale ve skutečnosti to tak dělá jen málo Čechů. Raději si kupují české průvodce. Navštivte e-shop Lonely Planet, průvodci jsou zde levnější než v knihkupectví.
Jedou pracovat do Kanady?
Anebo zatím jenom mluví o tom, že by chtěli vyrazit do zahraničí za prací? Třetí a poslední možností je, že vy jako Ježíšek chcete, aby odjeli do zahraničí, třeba právě do Kanady. Tak jako tak, můžete darovat originální dáreček stvořený od samotných cestovatelů. Po naší zkušenosti s Kanadou jsme nejen že vytvořili tento celý web, ale také jsme poskládali všechny své zkušenosti do jednoho uceleného zdroje.
Pravidelně jej aktualizujeme a dnes má přes 150 stránek. Tuhle digitální knížku můžete koupit na našem webu zde.
Nově jsme otevřeli členskou sekci pro všechny zájemce o Working Holiday, kteří chtějí získat informační náskok, přehledný rozcestník a informace, které jim pomohou snadněji a rychleji získat job offer. Součástí je také katalog kanadských zaměstnavatelů!
A takhle členská sekce vypadá.
Hlavně ať mají co jíst a co pít
A vy je můžete na to dobře připravit. Nejlépe poslouží sbalitelné láhve, ty fakt milujeme! Láhev je tak velká, kolik v ní je tekutiny, takže se její velikost vždy přizpůsobí. Takovým lahvím se říká Platypus a je to vlastně takový malý vodní vak. Ale rozhodně dobře poslouží třeba i lahve na vodu jiné. Třeba z těch plastových máme moc rádi litrovou láhev Nalgene. Snadno se plní i myje.
Cestovatelé, kteří mají rádi kafe nebo horký čaj, ocení i termosku. Ideální pro lyžaře a snowboarďáky na svah (cože, váš cestovatel uvažuje o Banffu, Jasperu nebo Vancouveru?). Vybrali jsme jednu, která má super víčko, jedním stiskem otevřete a uzavřete. To kdybyste se rozhodli pronajmout si auto a nepolili se během jízdy. Podívejte se na termohrnek Contingo. Pokud váš cestovatel smýšlí navíc rád ekologicky a chce ulehčit naší planetě, mrkněte na cestovní hrnek rCUP, který je vyrobený z recyklovaných jednorázových papírových kelímků. Velkým gurmánům pak lze doporučit cestovní aeropress. Kávu si s ním uděláte kdekoli.
Pro outdooráře bychom doporučili tzv. filtrační brčko. To je tak skvělé, že vám dovolí pít doslova odkudkoli. Voda z kaluže? Jasně! Tohle brčko všechny bakterie odfiltruje.
Na jídlo nejlépe poslouží tento příbor 3 v 1, tzv. lžíco-vidličko-nůž, který je vyroben z plastu na bázi biomasy. Pokud hledáte nejlevnější dárek pro cestovatele, tohle je vaše volba! 89 Kč včetně DPH. U dárků ale nejde o cenu, tenhle bezpochyby rozesměje. Je ale hlavně užitečný. Náš lžíco-vidličko-nůž stále cestuje s námi v batohu, jeden se nám sice zlomil, a tak už máme tzv. příbor 3 ve 2 🙂 No jo, je z plastu! To kdybyste chtěli jóó něco profi, tak kupte tenhle příbor 3 v 1 z titanu.
A taky, ať mají do čeho nakupovat, že jo?
Na nákupy v Čechách nebo v Kanadě vždycky s vlastní taškou. Plastů a jednorázových tašek už je všude dost, tak sáhněte třeba po naší eko-friendly plátěnce „Dobrodružství na dosah“ s logem jakdokanady.cz, které kombinuje jasnou představu kanadské přírody. Najdete ji jen v našem eshopu, ale parádu s ní mohou cestovatelé dělat po celém světě.
Aby cestovatel voněl…
Kosmetická taštička zkrátka je součástí na každou cestu nás pozemšťanů. Je ale skvělé vymyslet to tak, aby kosmetika byla co nejvíce funkční, co nejméně škodila přírodě a neobsahovala zbytečnou chemii a ještě k tomu zabírala co nejméně místa. Všichni si asi z dětství pamatujeme tuhá mýdla, to je třeba skvělá věc pro cestovatele. A dneska už se vyrábí dokonce i tuhé šampony! Oboje si Janča úplně zamilovala, protože nejenže dlouho vydrží, ale když vás čekají přelety, nemusíte řešit, jestli se vejdete do požadované velikosti i s příručním zavazadlem a tekutou kosmetikou v něm. Tuhá mýdla i šampony najdete třeba v Econee v různých velikostech a vůních, takže si vybere snad každý.
Obdobně jako je to u mýdel a šamponů, můžete si pomoct i deodorantem. I ty najdete v nejrůznějších podobách a ta tuhá je pro cestovatele dost přátelskou. Mrknout můžete na nepřeberné množství třeba právě na eshopu Econea. A náš tip je pak 100% přírodní deokrystal. Janča už totiž přírodních deodorantů vyzkoušela poměrně dost a s tímhle jediným je opravdu spokojená a s radostí doporučuje dál! Přímo tento od Purity Vision nebo obdobný od Bale seženete dokonce i v DM. Pro použití stačí navlhčit a celý den jste v pohodě.
I kartáček a pastu na zuby se hodí vzít rovnou s sebou. Jeden nikdy neví, co ho potká na letišti, že jo? A i tady lze sáhnout jednak po tuhé variantě pasty na zuby a udržitelnější volbě kartáčku na zuby. A nebo můžete zkusit také 2v1 v podobě kořene stromu Salvadora perská.
Janča pak na cestách nedá dopustit ještě na kokosový olej nebo bambucké máslo. Kokosák je doslova zázrak a cestovatelé ho mohou využít nejen na péči o pokožku, vlasy, občas i k čistění zubů, ale ještě k tomu v hostelové kuchyni. Bambucké máslo poslouží dost obdobně a ještě ho lze využít na drobné ranky díky jeho antibakteriálním vlastnostem.
Zabal všechny dárky do batohu
Všechny ty dárečky můžete, milí Ježíšci, pěkně zabalit do nějakého batohu. Kufr nedoporučujeme, je strašně neskladný, kolečka stejně dřív nebo později odpadnou a fakt neprakticky se s ním cestuje. Pořádnej batoh na záda, chce to krosnu!
Nevíš pořádně, jakej vybrat? Podívej, je fakt vopruz tahat všechny věci jednou vrchní kapsou, takže pokud chceš svýmu cestovateli ušetřit nervy, pořiď mu dvoukomorový batoh. To většinou znamená, že má ještě kapsu dole. Super batohy jsou ty, který jdou rozepínat nejen z vrchu, ale také zepředu.
Díváš se na rozměry batohu? Jsou to jednoduchý počty, kolik dárku máš, aby se ti tam vešly? 🙂 Ne, děláme si srandu, 30 litrový batoh je fakt ale malej. My máme velmi dobré zkušenosti s 55 – 60 litry obsahu v batohu. Mrkněte na Osprey Kester 58 litrů a Deuter Aircontact Lite 45+10 SL.
Ježíšků je na světě víc, pomoz jim i Ty!
Líbí se Ti článek, rozesmál Tě anebo Tě dokonce zaujala nějaká cestovatelská vychytávka? Sdílej článek na Facebooku. Společně pomůžeme všem Ježíškům na světě! 🙂