
Ať již patříte mezi šťastlivce, kteří svá Working holiday víza získali a plánují odlet nebo stále netrpělivě čekáte, v obou případech si dopředu dobře rozmyslete, jak svůj přesně vymezený čas v Kanadě chcete využít. Inspirovat se můžete příběhem Terky, která si myslela, že jí v Kanadě budou stačit 3 měsíce. O to, jak se její myšlenky od té doby posunuly a co vše ji čekalo při hledání krátkodobé práce a bydlení se dočtete v článku.
Working holiday v Kanadě na vlastní pěst
S přítelem a dalšími dvěma kamarády, také párem, jsme se zhruba před rokem rozhodli zkusit štěstěnu a přihlásit se do programu Zažijte Kanadu (IEC) na Working holiday víza.
Proč jsme se z rozumu chtěli vydat na WH pouze na krátké období?
Naše společné kanadské dobrodružství jsme plánovali pouze na 3 měsíce, neboť já jsem po státnicích z bakaláře chtěla pokračovat na magistra a kamarádka do třetího ročníku bakaláře.
Také moji a kamarádčiny rodiče, kteří všichni mají magisterský titul, to viděli jako nejlepší možný nápad, protože vysoká škola je přeci důležitá, že? Ze strany mého přítele sice vznikl nápad v Kanadě zůstat na rok, ale jelikož spolu bydlíme, tak se mi rozhodl přizpůsobit.
Když tě konečně vyberou z poolu!
Po pár měsících neustálého kontrolování profilu jsem byla vybrána jako první, těsně před Vánoci, poté během února kamarádka a můj přítel na konci března. Do konce dubna jsme již všichni tři obdrželi Letter of Correspondence (POE/LOI).
Na facebookových skupinách, kde jsme hledali různé rady, jsme se ale povětšinou setkali s negativními komentáři toho, že když jedeme pouze na 3 měsíce, bereme tím možnost lidem, kteří chtějí jet na rok a podobně. Podle mne je na každém, jak svoji příležitost využije a jelikož je výběr z poolu náhodný, tak nikdo nikomu nic nebere. Ale to by bylo na další článek.
Nakonec se kamarádka s přítelem, který jako jediný do začátku prázdnin nebyl vybrán, rozhodli jet za prací do Edinburgu a přiletět za námi do Kanady pouze na dovolenou.
Hledání krátkodobé práce v Kanadě
Práci z Čech jsme předem nehledali, protože jsme od kamarádů ze Skotska (kde ale není vízová povinnost) měli zkušenost, že to pro ně nebyl žádný problém. Navíc jsem také měla hlavu plnou státnic a ne hledání práce.
Načasování cesty může být zásadní
Kvůli nepříliš dobré ekonomické situaci, ne moc dobrému načasování a hlavně s vízy pouze na 3 měsíce se nám práce tak snadno nehledala. Přijeli jsme do Calgary před Canada Day a Stampede, takže moc lidí v této době nepracuje a neprochází životopisy.
Zaměstnavatelé vždy na pohovorech chtěli vidět Work permit či SIN, na kterém jsme měli uvedené datum, do kdy musíme z Kanady odjet.
Každopádně nyní již také víme, že jet pouze na 3 měsíce není dobrá volba, ale kdyby se přeci jenom někdo z vás rozhodl z jakéhokoliv svého důvodu jet pouze na kratší dobu, níže uvádím několik tipů, jak si najít práci na kratší časové období.
Nejprve si však dovolím pár bodů k tomu, co jsme se svým rozhodnutím naučili a proč raději jet do Kanady na Working holiday opravdu na celý rok.
Důvody proč nejezdit do Kanady na WH na kratší dobu
- Příležitost jet na tento typ víz je pouze jedna. Slyšíte? JEDNA!
- Škola, práce či jakékoliv jiné “povinnosti” rok počkají, ale ŽIVOT ne.
- Kanada je opravdu velká země a byla by škoda ji celou, nebo alespoň nějakou její část pořádně neprocestovat.
- Jelikož ekonomická situace Kanady není tak dobrá jako před lety (odposlechnuto od místních – nejsem ekonom, ale personalista), zaměstnavatelé upřednostňují pracovní kontrakty na delší dobu, takže není úplně jednoduché práci sehnat. Samozřejmě záleží také na typu vykonávané práce.
- Zaměstnavatelé vždy chtějí vidět Work permit či SIN, kde je vyznačené, do kdy máte vízum.
- Získání nových víz také není úplně jednoduchá záležitost.
- Pokud jste žena, tak ani v agenturách moc nepochodíte, jestli nejste zvyklá na těžkou práci.
- Když pojedete do provincie Alberta a budete mít vízum kratší než na 6 měsíců, nemůžete obdržet Alberta insurance card.
Kde jsme sehnali krátkodobou práci?
Já jsem sehnala na týden práci na Stampede. Poté jsem asi měsíc v kuse hledala, chodila na pohovory a nikde mne kvůli vízům nevzali. Nakonec jsem pracovala pár směn přes agenturu, když jsem vzdala představu kaváren a jiných obchodů a když tam měli nějakou lehčí práci pro holky.
Přítel dělal asi měsíc a půl přes agenturu různé manuální práce a poté měsíc montoval žaluzie pro jednoho Čecha. Již po prvním měsíci, a také díky ne moc dobré zkušenosti s hledáním práce, jsme se rozhodli si víza prodloužit a na výsledek našeho snažení momentálně čekáme.
Tipy jak najít práci v Kanadě na kratší dobu
- Najděte si práci nejlépe ještě z Čech (ať přes facebookovou skupinu čechů žijících v Kanadě či přes Kijiji.ca a jiné portály).
- Rozhodně záleží na lokalitě.
- Hodně důležité je načasování příjezdu, tedy:
- Na podzim, kdy jdou studenti zase do škol.
- Před Vánoci, kdy se všude shání pomocná síla.
- V sezóně (pokud například pojedete do Britské Kolumbie v létě, můžete zde sbírat houby či třešně nebo si najděte práci v hotelu v Banffu či jiných letoviscích se spoustou turistů, kde hledají právě třeba jen přes léto).
- Rozhodně NE státní svátky, Stampede (pokud neseženete práci na týden alespoň tam), atd.
- Určitě zkuste zajít do personální agentury (v Calgary Tips personnel, která je zaměřená hlavně na manuální práci a vhodnější spíše pro muže, přítel tam sehnal práci bez problému).
- Pokud do Calgary jedete před Stampede, zkuste si zde práci najít buďto ještě z Čech nebo hned po příletu (já jsem pracovala týden ve foodtrucku a práci jsem si domluvila, když jsem se na Stampede šla podívat). Stampede sice trvá pouze týden, ale během tohoto týdne, kdy si už vyděláváte, můžete hledat práci i jinde.
- Dalším bodem je tedy nebojte se ptát! Ať je to váš Airbnb či coachsurfingový hostitel, spolubydlící na bytě či facebooková skupina.
Samozřejmě vše se také odvíjí od úrovně vaší angličtiny, typu práce, dobrých kontaktech či prostě štěstí.
Krátkodobé bydlení v Kanadě
S prací na kratší dobu souvisí také ubytování. Sama za sebe bych doporučila Airbnb, protože například přes Rentfaster či jiné portály s byty, basementy a dalším typem ubytování krátkodobé bydlení moc nenajdete.
Samozřejmně se ptejte i na facebookových skupinách, jestli někdo nehledá spolubydlícího do nově uvolněného pokoje či basementu nebo se také zkuste ubytovat pomocí housesittingu či couchsurfingu. Když se vám přece jenom nepodaří sehnat práci, tak alepsoň nebudete mít výdaje na bydlení.
Takže vám všem držím palce a nezapomeňte si své kanadské dobrodružství (i když třeba jen na kratší dobu) pořádně užít!
Napsala a prožila Tereza Neradová