Víte, že máme Kanadu blíž, než bychom si mysleli? A dokonce naši vlastní, českou. Oblast zvanou Česká Kanada najdete na pomezí jižních Čech a jižní Moravy. Leží mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a obcí Kunžak. A víte, že na 49. rovnoběžce leží jak Česká Kanada, tak i severoamerická?
Kdo pojmenoval oblast „Česká Kanada“?
Za tímto originálním pojmenováním stojí pražský novinář Jaroslav Arnošt Trpák, který je původem z Jindřichova Hradce. Snažil se o propagaci aktivního pobytu v přírodě a turistiky. Ve 20. letech 20. století se vypravil do Severní Ameriky, kde našel inspiraci pro název, který podle jeho mínění mohl nalákat turisty do jeho rodného kraje a vytvořit z něj populární turistickou oblast. Název byl poprvé oficiálně použitý v roce 1928 a poté se vžil mezi lidmi. Česká Kanada zaujímala v té době zejména oblast kolem Jindřichova Hradce.
Po roce 1948 se označení Česká Kanada na veřejnosti běžně nepoužívalo, ale nadále přežívalo mezi turisty, vodáky a trampy. Oblast České Kanady se v té době více přesunula k pohraničním lesům na východ od Jindřichova Hradce. Základem byly především rybníky okolo Jindřichova Hradce a obce Kunžak, lesy v okolí Nové Bystřice a hradu Landštejn.
Roku 1994 byla oblast vyhlášena jako přírodní park Česká Kanada. Čím připomíná „pravou“ Kanadu? Především jsou to přírodní krásy: rozsáhlé lesy, vodní plochy, skalní útvary, zeleň, ale i sychravější podnebný ráz a vodní plochy.
Nejzajímavější místa České Kanady
Zřícenina hradu Landštejn
Zříceninu hrad Landštejn z počátku 13. století najdete tři kilometry od Starého Města pod Landštejnem. Stojí v nadmořské výšce 650 metrů a jeho dominantou je přístupná hranolová hradní věž zvaná Velká, odkud je při dobré viditelnosti možné spatřit i vrcholky dolnorakouských Alp. Natáčel se tu i kanadský film Johanka z Arku z roku 1999.
Landštejn je přístupný veřejnosti v období od května do září s výjimkou pondělí. V dubnu a říjnu je otevřený jen o víkendech a státních svátcích.
Okolí Valtínova
V okolí vesnice Valtínov najdeme nejen kaskádu překrásných rybníků, ale také řadu žulových balvanů se skalními mísami. Poblíž Valtínova stojí také rozhledna a zábavně-naučný lesopark U Jakuba. Rozhledna na Havlově hoře je vysoká 40 metrů, abyste si vychutnali výhledy, musíte zdolat 180 schodů na točitém schodišti.
Skalní útvary
Pro Českou Kanadu jsou typické nejrůznější žulové skalní útvary. Asi nejznámější je díky svému tvaru a názvu skalní útvar Ďáblova prdel poblíž osady U Panského lesa. Název není třeba vysvětlovat. Až skálu uvidíte, hned pochopíte!
Pozůstatky středověké vesnice Pfaffenschlag
Ruiny zaniklé středověké vesnice Pfaffenschlag se nachází v lese 3 km severozápadně od Slavonic. Dostanete se k nim po červené turistické trase ze Slavonic. Ruiny byly objeveny v létě roku 1958. Pravděpodobně zde středověkou vesnici tvořilo šestnácti usedlostí, mlýn, hospodářské budovy, sklepy a podzemní chodby. Vesnici podle pověsti rozbořili a vypálili Švédové během třicetileté války. Někdy bývá nazývaná také Vesnice farářova nebo Bobovec.
Hadí vrch
Přírodní rezervace se nachází asi 2 km od obce Navary u Starého Města pod Landštejnem. Jedná se o bývalé pastviny s vřesovišti a rozsáhlými porosty jalovce obecného. Právě kvůli jalovci je oblast pod správou Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.
Vysoký kámen
Vysoký kámen (někdy také Markův kámen) je díky 738 metry nejvyšším bodem přírodního parku Česká Kanada. Vrchol tvoří obrovské balvany, na kterých lze vidět misky zadržující vodu. Dříve byly tyto mísy využívány k rituálním účelům a říkalo se jim také „čertovy lavory“.
Gebhárecký rybník
Přírodní památku Gebhárecký rybník tvoří, jak je patrné z názvu, rybník s vyvinutými rašelinnými společenstvy. Leží nedaleko obce Skalka uprostřed lesa na téměř 20 hektarech.
Pomník Járy Cimrmana
Pomník fiktivního českého velikána Járy Cimrmana najdete v lese u obce Kaproun, kde byl Cimrman údajně vysazen z vlaku.
Obludiště
Od června 2019 můžete v Dolní Pěně u Jindřichova Hradce zabloudit v největším keřovém labyrint ve střední Evropě zvaném Obludiště . Na ploše 6000 m2 najdete asi 3 kilometry cestiček. Labyrint tvoří přes 12 000 keřů habru obecného.
Jindrova naučná stezka
Trasa je dlouhá cca 11 kilometrů a vede Jindřišským údolím podél Hamerského potoka po červené turistické značce mezi Jindřichovým Hradcem a Malým Ratmírovem. Užijete si procházku mezi skalnatými svahy a suťovými lesy spojenou s výhledy na přirozené meandry Hamerského potoka. Nabízí se také možnost spojit tuto túru a dalším lákadlem České Kanady – jindřichohradeckou úzkokolejkou.
Českou Kanadu můžete brázdit také na kole, vede zde totiž celá síť cyklotras.
Lanový park Landštejn
Pokud vás prohlídky muzeí a hradů nelákají anebo chcete zabavit děti, můžete se vyřádit v lanovém parku ve Starém Městě pod Landštejnem. Najdete tu více než 21 vysokých lanových překážek, i lehčí verze pro menší návštěvníky. V blízkosti se nachází cyklokemp, který nabízí další adrenalinové zážitky jako třeba aquazorbing.
Patnáctý poledník
Místo, kterým prochází 15. poledník východní délky označuje čára na nároží proboštského kostela Nanebevzetí Panny Marie v Jindřichově Hradci. O 15. poledníky se více dozvíte v jindřichohradecké Hvězdárně Františka Nušla.
Aquashow sv. Florián
Jedinečná aquashow je k vidění každý den od 9 hodin (vždy v celou hodinu) v novém centru sv. Florián v Růžové ulici v Jindřichově Hradci. Jedná se o kombinace světelných efektů, obrazců za pomoci padající vody a videoprojekce.
Kačležský rybník
Kačležský rybník je díky 197 hektarům největším rybníkem České Kanady a pochází již z 16. století. Území je chráněno pro luční a pobřežní vegetace s přilehlými lesními porosty a řadě chráněných druhů rostlin i živočichů.
Pomník kostky cukru
A sladká tečka na závěr. V Dačicích byl vynalezen kostkový cukr. Na počest zde stojí žulový pomník vybudovaný v roce 1983 patří k turisticky nejnavštěvovanějším místům ve městě.
Nalákal vás malý průvodce Českou Kanadou? Mrkněte se na více informací o oblasti České Kanady na stránce ckanada.cz. Najdete zde tipy na výlety a ubytování, mapy turistických tras i cyklostezek, okolnosti vzniku názvu oblasti.