Nejčastější otázky a odpovědi
Postupně rozšiřujeme a doplňujeme seznam nejčastějších otázek a odpovědí v tématu Dlouhodobé bydlení v Kanadě.
Jak dopředu si hledat bydlení v Kanadě
Hledání bydlení v Kanadě vyžaduje dost času a štěstí. Čím dříve se začnete rozhlížet po ubytování v Kanadě, tím lépe a to třeba i několik měsíců dopředu. Doporučujeme se po ubytování porozhlížet 2-3 měsíce dopředu tak, abyste se orientovali na různých webových stránkách a aplikacích, postupně se sbližovali s jazykem používaným při popisu ubytování atd. Pokud vás nějaké ubytování zaujme, neváhejte vlastníka ubytování oslovit. Už samotná konverzace s dotyčným člověkem vám může pomoci s počáteční komunikací a budete krok blíže k tomu, co očekávat v budoucnu.
V některých kanadských městech bývá obtížné ubytování sehnat, a to především během hlavní sezóny. Proto doporučujeme se po ubytování dívat ještě před příletem do Kanady. Zejména tehdy, pokud máte jasně daný budget, který nechcete přesáhnout. Dalo by se říci, že ubytování seženete vždycky, pokud jste ochotni být flexibilní a připlatit.
Může se stát, že i po domluvě vám nakonec pronajímatel zruší ubytování na poslední chvíli, což je hodně stresující. V těchto případech si můžete domluvit krátkodobé ubytování například na Airbnb či Booking.com a efektivně hledat další ubytování. Jestliže se dostanete do této nelehké situace, můžete také zkusit sílu české komunity. Na facebookových stránkách narazíte na příspěvky, kdy Češi mohli na pár dní zůstat u dalších Čechů v Kanadě.
Jak probíhá prohlídka ubytování a domluva s majitelem
Po nalezení ubytování, kontaktování majitele a domluvení si prohlídky, přichází na řadu samotná prohlídka. Před samotnou prohlídkou se porozhlédněte po sousedství. Když narazíte na sousedy, nebojte se jich zeptat, jak se jim v dané lokalitě bydlí a zda by vám ubytování doporučili. Tuto informaci případně neberte úplně vážně, ale třeba vám pomůže k finálnímu rozhodnutí.
Majitel si vás vyzvedne u hlavního vchodu, představí se vám a poté začne s prohlídkou. Měli byste chtít vidět místnosti, do kterých budete mít umožněn vstup – v případě sdíleného bydlení váš pokoj, koupelnu, kuchyň, obývací pokoj, případně garáž a další. Prohlídka trvá zhruba půl hodiny, je to však velmi individuální.
Po prohlídce si již můžete podat ruku a případně podepsat smlouvu. Jedná se však o velký krok, a tak se klidně můžete rozloučit a promyslet si, zda je toto ubytování pro vás a poté opět komunikovat s majitelem. Mějte na paměti to, že pravděpodobně nejste jedinou osobou, která se na ubytování dívá. Může se stát, že pokud budete přemýšlet dlouho, ubytování již bude pronajmuto někomu jinému. Také byste se však neměli cítit pod nátlakem, jelikož, jak jsme již zmínili, jedná se o velké rozhodnutí.
Doporučujeme se ptát na informace, které vás zajímají. Pokud si v angličtině nejste zcela jistí, připravte si otázky dopředu či použijte překladač, pokud vás otázky napadnou přímo na místě.
Jestliže jste rozhodnuti, že dané ubytování je tím pravým pro vás, pak se můžete z vesela domluvit na další schůzce (či přímo po prohlídce), v rámci které společně projdete smlouvu, kterou si pořádně přečtete a podepíšete. Smlouvu si nafoťte nebo požádejte o kopii.
Jak probíhá online prohlídka?
Virtuální prohlídka je skvělou variantou pro ty, kteří si vybírají ubytování na dálku. Fotografie v inzerci vám mohou ukázat základy toho, jak bydlení vypadá a v jakém je stavu, avšak videohovor vám prozradí mnohem více.
Výhodou online prohlídky na dálku je to, že uvidíte majitele ubytování. Počítejte s tím, že na začátku hovoru budete chvíli konverzovat o tom, jak se máte, co budete v Kanadě dělat a podobné otázky, kterými se trochu sblížíte. Po chvíli nastane samotná prohlídka, ve které byste měli vidět všechny místnosti v daném ubytování. Můžete se zeptat na výhledy z okna, ukázání chodby, případně garáže, zahrady atd.
Pokud máte dotazy, neváhejte se v průběhu hovoru ptát, nebo si vypisujte dotazy a zeptejte se až prohlídka skončí. Na konci hovoru se domluvíte na případném dalším kroku, což může být rezervace ubytování na dobu až přijedete, či podepsání smlouvy skrz online systém. V tomto případě se jedná o individuální proces.
Můžu si v Kanadě zažádat o hypotéku na vlastní byt
V Kanadě si po určité době můžete zakoupit váš vlastní byt či dům na hypotéku. Musíte však splnit hned několik bodů k tomu, abyste se na hypotéku kvalifikovali. Mezi důležité faktory patří například váš příjem, vaše dluhy, či tzv. credit score. Nejedná se o jednoduchý a krátký proces, a tak nepočítejte s tím, že se touto cestou vydáte hned po příletu do Kanady.
Jestliže nad tímto krokem přemýšlíte, doporučujeme vám návštěvu banky, ve které dostanete individuální a aktuální informace.
Na co si dát při výběru domácnosti pozor
Při výběru dlouhodobého ubytování se zaměřte nejen na samotné ubytování, ale také na okolí. Jak daleko od ubytování se nachází veřejná doprava, nákupní centra atd.? Působí na vás daná lokalita bezpečně?
Dalším důležitým bodem, na co se při výběru domácnosti zaměřit je komunikace s majitelem. Už od první interakce jistě budete mít nějaké pocity a dojmy ze společné komunikace. Někdy se stane, že se s majitelem vidíte pouze při předávání a odevzdávání ubytování. Někdy však potřebujete komunikovat s majitelem více – například, kdy je třeba něco opravit.
V rámci prohlídky ubytování věnujte pozornost tomu, zda ubytování potřebuje větší opravy, zda je v bytě zápach či plíseň a taky na to, jak moc hlasité jsou sousedé či silnice okolo vás.
Jak najít spolubydlení / spolubydlícího?
Jestliže se vydáváte do země javorového listu sami a nechcete platit částku celého ubytování, můžete se porozhlížet po spolubydlícím. Existuje několik webových a facebokových stránek, které jsou k tomuto účelu přímo vytvořeny. Ať už hledáte pokoj ve sdíleném ubytování, nebo hledáte spolubydlícího, který by bydlel ve vašem ubytování, můžete zkusit tyto stránky:
- Roomie Match https://www.roomiematch.com/
- Roomi https://roomiapp.com/
- Roomster https://www.roomster.com/
- Kangaroom https://kangaroom.com/
- Roomgo https://ca.roomgo.net/
- Facebook skupiny různých kanadských měst (můžete zkusit hledat zadáním názvu města a slovem Roommates za ním. Poté se vám zobrazí facebookové stránky s tímto zaměřením. Napřiklad Calgary – Roommates and Rentals)
Jak hledat bydlení se psem či kočkou?
Proces hledání ubytování s domácími mazlíčky je v zásadě stejný jako bez nich. V jednotlivých příspěvcích většinou bývá uvedeno, zda se jedná o tzv. Pet friendly ubytování. Pokud hledáte ubytování a máte domácího mazlíčka, podívejte se, zda v příspěvku o ubytování naleznete některý z těchto údajů:
- Petfriendly
- Dogs allowed
- Cats allowed
- Small animals allowed
Jestliže daná informace není obsažena v popisu nabídky, neváhejte se zeptat, zda je ubytování vhodné i pro domácí mazlíčky. Nepředpokládejte, že pokud tato informace v popisu nabídky není obsažena, můžete se do ubytování automaticky nastěhovat s vaším domácím mazlíčkem. Můžete se zeptat třeba takto: Is this property pet friendly?