ULTIMÁTNÍ NÁVOD CO A JAK ZABALIT

Je to tu! Zíráte do skříně a přemýšlíte, co zabalit na cestování do Kanady? A taky do čeho zabalit? Je lepší kufr nebo batoh, a co oblečení, aby nic nechybělo? Sakryš, proč máme tolik možností a proč jste minimalismus neobjevili dříve? Nezoufejte, máme pro vás pár tipů, které vám při balení mohou pomoci.

5 základních pravidel, které je lepší následovat

  1. Vše, co povezete, musí mít nějakou funkci.
  2. Čím více funkcí v jedné věci, tím lépe.
  3. Rychleschnoucí věci jsou zázrak.
  4. Čím skladnější oblečení a věci, tím více si jich můžete vzít.
  5. Věci musí být lehké. Ramena máte sice dvě, ale záda jenom jedny.

Kufr na záda a krosnu do ruky? Takhle teda ne!

Pokud nechcete řešit zlomená kolečka a podobné nešvary kufrů, chce to batoh. Nejlépe takový, kam se vejde všechno důležité a nevejde se nic navíc, co vám bude zbytečně tížit hrb. Podle nás je optimální objem pro kluky 50+10 litrů a pro holky 45+10 l. Batoh obsahující pláštěnku je výhodou, ale pláštěnku si můžete koupit i samostatně. Zabalenej batoh ready k odletu sice nepořídíte, ale když bude perfektně sedět na zádech, je to první krok k úspěchu.

A jestli dobře sedí, nejlépe vyzkoušíte, když ho naložený hodíte na záda. Pořádně nastavit ramenní popruhy, zádové výztuhy, zapnout bederní pás a zkusit si s ním pár kroků. Lásku na první ponesení určitě poznáte - nikde netlačí, nikde netáhne ani nepřekáží. Záda větrají a máte dostatečnou volnost pohybu při chůzi. A pro milovníky kufrů dobrá zpráva, některé batohy už mají kolečka!

Naše doporučení

Hlavně, ať nás neofoukne, aneb jakou bundu na cesty?

Bunda už je o něco sofistikovanější sortiment a mezi materiály to může být pořádná alchymie. Rozhodně při výběru kontrolujte vodní sloupec a prodyšnost. Protože je počasí v Kanadě nevyzpytatelné, je dobré být připraven na cokoli.

Izolační bundy péřové jsou natolik chytré, že vás zahřejí vaším vlastním teplem. Fungují tak trochu jako termoska. Většinou se jedná o slabé péřovky nebo péřovky v kombinaci se syntetickými materiály. A nepředstavujte si duchnu, kterou znáte z dětství. Tyhle moderní izolační bundy umí být pěkně skladné. Janča si péřovku Millet nemůže vynachválit, je prostě perfektní. Bundy jsou vhodné jako střední izolační vrstva nebo jako svrchní vrstva za dobrého počasí. V dešti toho ale bohužel společně moc nezmůžete.

Bundy softshellové v sobě kombinují izolaci spolu s částečnou ochranou před špatným počasím. Ochrání vás i před lehčím větrem či deštěm a zároveň vás udrží v teple.

Bundy ochranné tvoří důležitou funkci ve vrstvení. Udrží totiž všechny ostatní vrstvy v suchu. Jsou prodyšné ale zároveň větru a voděodolné. Nejznámějším materiálem, který plní tyto funkce je GoreTex, ale řada značek už má také vlastní technologie, plnící stejnou funkci (např. Texapore, G-1000, DryEdge...).

Hacking kalhot pro kluky i holky

Kalhoty jsou jednou z těch multifunkčních věcí, které je potřeba pozorně vybírat, aby se vám v nich dobře cestovalo za tepla i za chladnějších dní. Kalhoty s odepínacími nohavicemi jsou super cool/hot záležitostí a výběr je široký pro holky i kluky. O něco méně pohodlné, ale zato velmi užitečné jsou nohavice se stahováním ve spodní části.

U materiálů oceníte prodyšnost, případnou ochranu před počasím či UV zářením a také elasticitu, která vám poskytne naprostou svobodu pohybu. Rychleschnoucí a lehké materiály jsou zaručeně výhodou. Pokud máte rádi džíny, mno dobře, ale vezměte si skutečně jenom jedny.

U holek určitě zabodujou legíny. Dobrá zpráva je, že si z nich stáhnutím nohavic snadno vytvoříte kraťasy. Navíc si můžete vybírat z řady sportovních materiálů, které jsou rychleschnoucí a funkční. Legíny frčí ve veselých i šílených designech, takže se nemusíte bát, že byste se za oceánem ztratily.

Pardon kluci, ale vám legíny moc nedoporučujeme. Nicméně vaše rychleschnoucí a univerzální plavko-kaťasy jsou taky boží. O čem že to mluvíme? Prostě kraťasy s podšívkou. Zabalte jenom jedny, jsme přece minimalisté.

Funkční trička máte? S nimi se můžete spotit na hoře i u moře!

Pro cestovatele rozhodně doporučujeme vybírat trička z funkčních materiálů. Oceníte je na jednodenních i vícedenních výletech. Narozdíl od bavlněných triček vás ty funkční nebudou studit a mnohem rychleji uschnou.

Nejvíce omýlané téma je, zda volit materiály přírodní (jako je Merino vlna) nebo materiály syntetické/kombinované (jako např. Polyesterová vlákna, Polypropylen, Polartec PowerDry, CoolMax nebo ThermoLite).

Merino vlna je malý poklad přírody. Trička z merino jsou jako stvořená pro cestovatele. Vlhkost od těla vlna nasákne do sebe, proto nepocítíte, že je látka mokrá. Trika jsou rychleschnoucí, příjemné na dotek, prodyšné, antibakteriální a odolávající zápachům - tedy, ne že bychom my cestovatelé a cestovatelky někdy smrděli. A navíc merino reguluje tělesnou teplotu, proto v létě chladí a v zimě hřeje.

Syntetické materiály neabsorbují vlhkost dovnitř vlákna, pouze ji odvádí od těla a rychleji schnou, tudíž se pot odpařuje. Jsou snadnější na údržbu, ale nejsou pachu odolné. Proto je oblečení ze syntetických vláken často po jednom zapocení vhodné na vyprání. Zároveň jsou ale syntetické materiály vhodnější pro aerobní sportovní aktivity.

Boty do Kanady, ale rozhodně ne kanady!

Pro cestování je pohodlí a opora nohy důležitá. Proč? S otlačenýma nohama si zkrátka cestování tolik neužijete. Protivnou náladou to všechno jenom začíná. Tak pojďme vybrat tu pravou botu!

5 základní pravidel, jak vybrat ty pravé cestovatelské boty

  1. Typ boty a moteriál vybírejte v závislosti na krajině, kam jedete (města/hory) a aktivit, které plánujete dělat.
  2. Nechte si pro výběr bot dostatek času (doporučujeme 1 měsíc) s rezervou na otestování a prošlápnutí po koupi.
  3. Boty si v prodejně pořádně zavažte, vyzkoušejte na noze, za chůze i na naklopené rovině.
  4. Noha by vás v botě neměla nikde tlačit a palec by neměl narážet do špičky boty ani při chůzi z kopce (nakloněné roviny).
  5. Neopomíjejte věnovat pozornost podrážce. Hladká podrážka vám v terénu a na mokrém povrchu nebude oporou.

 

Pokud trávíte většinu času v přírodě, v náročných terénech a na treku, pak asi přežijete, když jednou za čas vyrazíte omrknout město v pohorkách. Pro trekový typ cestování se určitě hodí kontíkové boty, které dodají vaší noze stabilitu a podporu. Pokud počasí bude nevyzpytatelné volte nepromokavé materiály jako je GoreTex. V Kanadě přijde skutečně vhod!

Pokud si rádi zaběháte, cestujete spíše ve městech a vaše treky a výlety nejsou ve většině případů až tak náročné, pak vám mohou stačit boty běžecké či trailrunningové. Těm dáváme přednost my dva. Jsou pohodlnější na běžné nošení oproti kotníkové trekové obuvi a díky trailrunningové podrážce v nich zvládneme i treky, kde je lehce náročnější terén.

Martin tak běhá po světě (Asii i Jižní Americe) ve skvělých Akashách a Janča v Bushido od La Sportivy. Doplňujeme je o skladné sandále nebo žabky pro jooo teplé počasí nebo hostelovou sprchu. Nemyslíme si, že by každý cestovatel měl mít kotníkové trekové boty, které jsou prodavači často doporučované. S ohledem na skladnost, vsázíme na pohodlí a praktičnost. Za boty, které padnou, vás vaše nohy budou milovat! A vy pak budete milovat zase je (nohy i ty boty)!

Jaká ponožka, taková panička - Jaký ponožky, takový pán! Nerýmuje se, ale je to pravda!

Může to znít jako klišé, ale pořádné ponožky jsou stejně důležité jako boty. Pořiďte proto správnou kombinaci. Bota vaši nohu sice ochrání zvenku, ale v teple/suchu ji udrží právě ponožka - pokud vám tedy do bot zrovna neteče. Ponožky je opět třeba vybírat podle období. Ale jedny teplé ponožky se v batohu neztratí ani pro teplejší podnebí. Ponožka opět plní termoregulační funkci - tedy je potřeba našim nohám dopřát dostatečnou prodyšnost a odvod vlhkosti. Tuto funkci skvěle zastávají ponožky vlněné nebo v kombinaci se syntetickými materiály. Občas jsou dokonce součástí ponožek i částečky stříbra, které mají antibakteriální vlastnosti a tím pádem ponožky lépe odolávají nepříjemnému odéru. Pro lepší funkci se doporučuje ponožky během výletů či treků nechat provětrat nebo vyměnit za suché.

Spodní prádlo na cesty nemusí být sexy, hlavně, že je suché a je ho málo...

U spodního prádla pro cestovatelky možná slovo sexy dostává tak trochu jiný rozměr. Protože chcete ušetřit místo v batohu, zásoba trenek, kalhotek a podprsenek bohužel musí zůstat doma. Doporučujeme volit rychleschnoucí materiály, protože častější praní vás nemine a tuhle vlastnost spodního prádla oceníte! Opět vzhledem k rychlému schnutí doporučujeme merino vlnu či syntetické funkční materiály jako je polyester a elasten. Volnost pohybu během vašich cestovatelských dobrodružství je zaručena.

Splňte si sen a vezměte si cestovatelskou pojízdnou koupelnu 10cm x 5cm

Co patří do koupelny doma, patří i během cestování. Tedy ty podstatné části, které mohou být ještě trochu vytuněné. Cestovatelský ručník se vám v batohu skoro ztratí, umí být totiž opravdu malý. Ale nebojte, když ho používáte, po čichu ho většinou poznáte a vypráním v aviváži to tak úplně není. Kouzlo tuhého mýdla a šamponu asi nemusíme dlouho vysvětlovat. Nezabírá místo, ušetříte pár plastových pixel, vydrží většinou dlouho, nevyleje se vám během cesty a klidně ho můžete vzít i do batohu na palubu letadla! Jednoznačně skvělá věc. A také využijete i na praní.

Vždycky se najde místo pro...holčičí zkrášlovátka

A protože většina holek díky předchozím bodům ušetřila trochu místa, zbylo místo i na takové ty holčičí věci, že? Na každý den jinou barvu stínů nechte doma, ale základ jako řasenka, tužka na oči a rtěnka se vám do batohu vleze. Doplnit můžete o skvělé látkové odličovací tamponky, které si jednoduše vyperete a můžete použít znovu. Opět ušetříte celý paklík místa a navíc k tomu i naší planetku - ať máme kde cestovat! Osvědčenou má Janča i speciální pleťovou houbičku, která je lehká a pro čištění vám stačí jen voda.

A jako takový doplněk, bez kterého nevytáhneme paty je i kokosák (kokosový olej) - na vaření, na zuby i na mazání (těla nebo obličeje).

Nejlepší cestovatelské vychytávky bez návodu na použití. Cože?

Na ty nejlepší věcičky totiž návod nepotřebujete! Tohle vás dostane. Když ne první řádky, tak u těch posledních vás (doufáme) alespoň rozesmějeme.

Nemusíte stanovat v horách a vařit v ešusech, abyste ocenili a vezli si s sebou do Kanady vlastní příbor. A to jsme tvrdili, že jsme minimalisté, že? Tak se podívejte na tenhle lžíco-vidličko-nůž 3v1. Je to náš favorit a nedáme na něj dopustit. Jo, bereme vždycky dva s sebou. Jeden do pravý ruky a druhý do levý! Jako fakt? Ne, jeden má Martin a druhý Janča.

Eppur si muove, to už od roku 1645 neokecáte! Co to plácáme? Tohle není anglicky, nebo jo? Až se na vás to sluníčko zase otočí zády (a přece se točí), vezměte baterku a pořádně si na "to" posviťte! Však už babičky nám to říkali. Jděte ale s dobou a spíše než baterku si kupte čelovku Black Diamond se svítivostí až 65 metrů, která vydrží 130 hodin v klidu a 45 hodin v běhu.

Taky v Kanadě byste měli vypít minimálně 3 litry vody. To, že jste blíž polárnímu kruhu na tom nic nemění. Vlastně jo, čím víc nahoru (čtěte na sever) půjdete, tím víc si budete přát mít termosku Contingo. Do smart termosky má ještě krok, teplotu tekutiny měřit neumí, ale zato jí obsloužíte jednou rukou. Druhou rukou můžete řídit auto nebo venčit psa. To je, co? My tomu říkáme haf-smart (angl. half skutečně čtěte háf bez "l", většina Čechů dělá v tomto chybu).

Pro světoběžníky doporučujeme sbalitelnou láhev. Holku na ní nesbalíte, ale když je prázdná, vleze se skutečně kamkoli. Říkali jsme, že máme rádi minimalismus. V kanadských městech je voda pitná, takže si natočíte z kohoutku vodu a ušetříte jak dolary, tak pralesy. Tedy spíš oceány.

Mlsným jazýčkům možná někde chutnat kohoutková voda nebude, i tak vás budeme přesvědčovat, abyste vodu nekupovali v supermarketu a zkusili použít filtr na vodu. Outdoorovým nadšencům doporučujeme filtr Sawyer - s ním už nikdy nebudete mít žízeň. Odteď totiž můžete pít klidně z louže. Je to pravda, žádná lež a ten kdo nevěří, ať si pro něj běží.

V neposlední řadě, ale nikoli předně, zařiďte si bydlení. Klidně si kupte zámek. Není to nutnost, ale ten, kdo má zámek, spí o trochu klidněji. A postelí to teda není! Nemusíte mít miliony, dnes je jeho cena mnohem nižší než u hradů, ty jsou historicky starší, zato dražší. Moc se to neví, ale nabídka zámků je skutečně široká. Přiznáváme, že v každém městě České republiky zámky nenajdete, ale prozradíme vám jedno tajemství. Nejoblíbenější zámky jsou TSA zámky.

Jsme mírumilovní, ale švýcarský nůž Victorinox u sebe máme (skoro) vždy. Ne že bychom jezdili na lov, ale jako poctiví Češi máme rádi namazaný chleba se sýrem a k tomu zakousnout nakrájené jablko. Jen na letišti si tuhle dobrotu nemůžeme dopřát, dnes kontrolují v Kanadě boty, pásky, klobouky a věřte nevěřte rozepli nám i batoh a sáhli na zadek.

Tenhle přístup je někdy fakt na hlavu. Pokud se cítíte podobně, zkuste nejdřív namočený buffík jako šátek a lehněte si do postele. Pokud nezabere, vezměte si prášek. Vlastní lékárnička se v Kanadě hodí. Jako většina věcí, tak i léky jsou tady dražší. Jiný kraj, jiná cena. A taky jiná značka, eh!

Už toho máte dost? Anebo se to tam jen nevejde? Ať tak či tak, napočítejte anglicky one-to-ten, v klidu se nadechněte a pak vydechněte. K čemu tohle pomůže? Jako se váš hrudník při nádechu zvětšuje a při výdechu zmenšuje, to samé uděláme s vaším oblečením. Právě teď je nadechnuté, tak se naučíme, jak ho přesvědčit, aby vydechlo. Po řadě méně či více úspěšných experimentů se nám jeví jako nejúčinnější řešení hrubá síla s pomocí vakuovaných zip-lock vaků. Nám ušetřili 25% místa v batohu. Nejsme kouzelníci, jsme Janča a Martin. A tohle není magie, tohle jsou vychytávky! :-)


Pokud jsme vás pobavili, je to skvělé! Pokud jste si navíc z článku odnesli něco užitečného, je to ještě lepší. S doporučovanými produkty máme osobní zkušenost anebo máme potvrzeno od ostatních cestovatelů, že se jedná o bestovky. Pokud si zakoupíte nějaký produkt online z doporučeného e-shopu, získáme malou odměnu, která nám pomáhá financovat běh portálu JakDoKanady.cz. Moc děkujeme za podporu.

Líbí se vám článek? Přijde vám zábavný nebo užitečný? Sdílejte jej s kamarády. Není nic snazšího než kliknout na některou ikonku níže. Děkujeme!

TOP