Práce v Kanadě - aktuální situace, zkušenost a doporučení

Práce v Kanadě je spousta :-) Kanada je vyspělou zemí a nabízí Vám spoustu možností. Musíte se umět jen prosadit. Možnosti získání práce v Kanadě odvíjí od znalostí a úrovně anglického jazyka. Doporučujeme angličtinu oprášit už před odjezdem. ;)

Přestože má Kanada vízovou povinnost pro české občany, je získání práce v Kanadě velmi oblíbené, ať už s Programem Zažijte Kanadu nebo studenstkými vízy.

Do Kanady jezdíme zlepšit svoji úroveň angličtiny. Před samotným odjezdem je dobré si angličtinu oživit či se dostat na základní komunikační úroveň. K tomu vám mohou dobře posloužit online kurzy angličtiny.

Protože Kanada je tolik rozlehlá, nejvíce možností práce na vás čeká ve větších metropolích anebo turistických střediscích. Program Pracovní prázdniny přes Zažijte Kanadu Vám poskytne pracovní povolení, které Vám nabízí možnost v Kanadě pracovat a cestovat po dobu 1 roku.

Alternativou k working holiday jsou studentská víza s možností pracovat legálně 20h týdně.

Práce v zahraničí - Kanada

Práce v zahraničí je velmi oblíbená a Češi vyhledávají vyspělé státy. Práce na Novém Zélandu, v Austrálii nebo USA nezní vůbec špatně :-) Platové podmínky a práce obecně je konkrétně v Kanadě mnohem lepší než v České republice. Kanada tak láká jak mladou generaci, tak generaci starší.

Práce v Kanadě má několik specifik a odlišností od obecné práce v zahraničí. Jsme pryč z Evropy, a tak pracovní trh funguje trochu odlišně.

Níže sdílíme doporučení a zkušenosti života a práce v Kanadě. To, co jsme byli schopni pochytit při našem dobrodružství v Albertě a Britské Kolumbii.

Vyplň své jméno a e-mail

Dej nám vědět, že máš zájem o tipy a doporučení, jak hledat a především najít práci v Kanadě.

Sdílíme s Tebou know-how

Posíláme ultimátní návod s praktickými tipy, jak získat dobré pracovní místo v Kanadě.

Kde hledat práci v Kanadě

Pro hledání práce v Kanadě máte dvě možnosti. Buď přes agenturu a nebo na vlastní pěst.

V každém případě vřele doporučujeme připravit si pečlivě svůj životopis. Naše zkušenosti a rady sdílíme přímo na stránce Životopis.

Práce v Kanadě přes agenturu

Pokud máte strach z celého procesu, agentury vám za poplatek pomohou s vyplněním veškerých dokumentů pro žádost o víza, umístění v kvótě vám to ale nezajistí.

Některé agentury navíc také spolupracují s kanadskými zaměstnavateli - převážně v turistických střediscích či velkoměstech (Banff, Jasper, atd.). Můžete tak využít JobFairu v Praze a Brně, kde můžete už v předstihu mít zařízenou práci. Má to své výhody i nevýhody.

Na českém trhu existuje řada agentur (student agency, czech us, wsi, informationplanet). V případě, že se rozhodnete o zprostředkování práce agenturou, doporučujeme si projít několik z nich a porovnat jejich nabídky.

Kromě českých agentur můžeš samozřejmě využít také kanadské. První průzkum doporučujeme provést přes Service Agency Search.

Práce v Kanadě na vlastní pěst

Pokud se rozhodnete do Kanady odcestovat na vlastní pěst, možná Vás bude čekat obtížnější hledání, zároveň ale spoustu možností v rozhodování, kam vlastně chcete jet.

Zvažte své úmysly

Ne vždy ta nejzajímavější místa nabízí tu nejlepší práci. Např. Vancouver je 3. největší kanadské město a zároveň jedno z lifestylových měst. Proto také láká spoustu cizinců. Má to ovšem za následek, že mzdy zde nejsou až tak vysoké v porovnání s předraženými životními náklady.

Namísto googlování "jobs in canada" a čtení nejrůznějších inzerátů zkus tzv. "Job bank", doporučovanou přímo od CIC. Je tam obrovské množství inzerátů s možností dobrého filtrování. Za nás naprostá jednička!

Zlaté české ručičky v Kanadě

Češi nejčastěji nacházejí uplatnění v oblastech rekreace a stravování (hotely, restaurace), v oblastech manuálních prací (opraváři, malíři, zedníci, zahradníci, práce na stavbě...) ale i v obchodech. Ojediněle jsme četli také o Češích, kteří pracovali v kancelářích apod.

Nebojte se ale přihlásit na jakoukoliv pozici, která by vás lákala.

Hodinová mzda se pohybuje většinou zhruba mezi 10 - 16 CAD. Samozřejmě záleží na oblasti a zkušenostech.

Hledání práce v drahé Kanadě byste neměli podcenit. Rozesíláním životopisu ne vždycky vyhrajete. Pusťte se do toho rovnou trochu ostřeji.

Chceš zjistit, kolik peněz si vyděláš na jednotlivých pracovních pozicích? Skoč na Job Banku do této kategorie a vyfiltruj si konkrétní pozici či destinaci v Kanadě.

Hledání práce přes inzerci

Největšími inzertními portály jsou:

Jsou to ovšem inzertní portály, kde hledají všichni (podobné jako jobs.cz). Proto mějte připravené životopisy na určitě pozice a buďte rychlí.

Zároveň využívejte inzertní formuláře také pro svou registraci. Pokud v nějaké činnosti vynikáte, neváhejte si dát inzerát na to, co umíte. Ne vše je v Kanadě tak populární a snadné najít. Osvědčilo se např. doučování němčiny, ale i češtiny. ;)

Hledání práce obchůzkou

Hledání práce obchůzkou je v Kanadě naprosto běžné. V Čechách nemyslitelné, ale zde zcela normální! Na Kanaďany to navíc působí mnohem upřímněji než rozesílání životopisu emailem. Vytiskněte si pár (desítek) životopisů a prostě obejděte restaurace, obchody, místa, kde byste chtěli pracovat.

Vyžádejte si manažera, abyste mu životopis osobně předali. Udělá to větší dojem, procvičíte si angličtinu a poznáte město. ;)

Hledání práce přes doporučení

Doporučení je tou nejlepší variantou. Dá to ale práci najít toho pravého, kdo vás může doporučit.

Pro začátek můžete napsat na různé facebook skupiny a poptat se, zda zrovna někdo nějakou práci nenabízí nebo o nějaké neví.

Po příletu do Kanady poté buďte zvědaví a ptejte se. Ať už bydlíte pár dní jako couchsurfař, nebo si platíte hostel. Ptejte se!
My jsme jako couchsurfaři získali práci superrychle, 3.den v Kanadě a už jsme pracovali (blogový článek První dny v Calgary).

Nepodceňujte ani sociální život. Pro nezaměstnaného je to paradox, ale čím víc párty navštívíte, tím víc lidí poznáte a tím více lidí se můžete zeptat na práci. Neutrácejte ale zbytečně za 5 drahé pivo a raději networkingujte. Někdo o něčem vědět prostě bude!

Práce ve Vancouveru, Calgary, Torontu

Pokud chcete dopředu zjistit, jaká je práce v Kanadě v konkrétních městech, jaké jsou nabídky práce, které oblasti jsou pracovně žádané anebo kolik můžete očekávat platové ohodnocení, sepsali jsme situaci na pracovním trhu v konkrétních průvodcích městech.

Nabídky práce v Kanadě

Nabídky práce v Kanadě

Pokud aktuálně hledáte práci v Kanadě, doporučujeme kromě výše uvedených obecných inzertních portálů také konkrétní podstránky pro jednotlivá města. Lze snadno dohledat přes Google, jedná se např. o tyto:

Hledání pracovních nabídek přes Facebook a LinkedIn

Sociální sítě jsou skvělou příležitostí, jak networkovat online. Zadej si na Facebooku do kolonky hledání související klíčová slova typu "Jobs in Vancouver", atp. Nastav si klidně notifikace, povídej si s lidmi, dveře se Ti otevřou.

Alternativou pro online networking je také LinkedIn. Pro určité pozice (typicky IT) doporučujeme profil na LinkedIn velmi dobře zpracovat. Headhunteři zde každodenně oslovují...

Nejlepší nabídky práce jsou dle našich zkušeností většinou na doporučení od známých, přátel, kolegů, atd.

Práce v Kanadě a zkušenosti Čechů a Slováků

Jaké mají zkušenosti Češi a Slováci, kteří odjeli do Kanady za prací?

Zkušenost Kláry s prací a životem ve Vancouveru

Poslechněte si rozhovor s Klárou, která žije ve Vancouveru od roku 2012.

Zkušenost Vojty

Přečtěte si zkušenost Vojty, který zkoušel hledat práci v Kanadě přímo z ČR a nakonec po neúspěchu se rozhodl odjet do Kanady a hledat práci přímo na místě. Nejprve odjel na eTa víza, poté, co si našel práci (pomohl mu networking) se vrátil do Čech pro svoji rodinu a za několik měsíců odlétali do Kanady s pracovním povolením.

Zkušenosti Martina a Janči

Zkušenosti s prací v Kanadě jsou perfektní. Práci jsme získali hned 3. den po příjezdu do Calgary. Zde jsme pracovali 7 měsíců a poté se přesunuli do Prince George. Více o naší cestě do Kanady a životě "na severu" najdete na stránce Náš příběh.

Držíme Ti palce při hledání práce

Přejeme hodně štěstí při hledání práce v Kanadě!

Pokud máte jakékoliv dotazy, neváhejte nás kontaktovat. Rádi Vám poradíme z vlastních zkušeností v Kanadě.

TOP

SLEVOVÝ KÓD na pojištění do Kanady. Až 50% ceny dolů!

Získejte slevu na cestovní nebo pracovní pojištění do Kanady. Zájemcům zasíláme slevové kódy se slevou 50%.

Váš e-mail je v bezpečí. Nemáme rádi spam.

Do Kanady s jistotou

Praktická brožura pro všechny,

kteří míří do Kanady a chtějí na WH víza.